listopad 2024
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Wiadomości Zmartwychwstańcze

Z NASZYCH WSPÓLNOT:
- SOSNOWIEC
- WIERZCHOWO
- TANZANIA
- WIEDEŃ - RENNWEG
- SAMBOR
MEDIA
Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
- Papież do Ruchu Focolari: ewangelizacja oznacza wychodzenie do ludzi, niosąc im bezinteresownie Bożą miłość
- Do polskich seminariów wstąpiło 804 kandydatów
- Jasna Góra: spotkanie na temat powołań
PRO MEMORIA


SOSNOWIEC
W niedzielę, 26 października, podczas uroczystej mszy św. o godz. 12:00, bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, dokonał konsekracji ołtarza i kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu. W koncelebrze wzięło udział wielu zmartwychwstańców, jak też ładna grupa księży diecezjalnych. Byli też obecni poprzedni proboszczowie i budowniczy kościoła. Po wzorowo poprowadzonej i sprawnej liturgii, o. Dariusz Kujawa, gospodarz uroczystości, zaprosił zgromadzonych na obiad świąteczny w restauracji „Balaton”, urokliwie położonej nad pobliskim jeziorem. Gratulacje na tę piękną okoliczność oraz życzenia, by ta konsekrowana świątynia była znakiem błogosławieństwa i łaskawości.

WIERZCHOWO
11 października miała miejsce uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego w Wierzchowie. W to piękne świętowanie włączył się także koncert Edyty Geppert.

TANZANIA
Z części Parafii w Butiamie została utworzona nowa Parafia, której zostało nadane wezwanie św. Jana Pawła II. Parafia ma swoją siedzibę w miejscowości Buhemba, gdzie został ostatnio wybudowany dom parafialny. Pierwszym proboszczem tej Parafii został o. Maciej Braun. Natomiast nowym proboszczem Parafii w Butiamie został o. Daniel Hinc.

WIEDEŃ - RENNWEG
W naszym kościele na Rennwegu gościła pani Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II. Pani Floribeth podróżuje po Europie dając świadectwo tego cudu, pragnąc przy tym przyczynić się do pogłębienia wiary innych. Artykuł na ten temat po polsku, niemiecku i angielsku można znaleźć na portalu: www.goodnews-wien.at
Linki do poszczególnych wersji językowych:
PL: http://www.goodnews-wien.at/2014/10/jestesmy-swiadkami-cudow/
DE: http://www.goodnews-wien.at/2014/10/die-wunder-von-heute-unsere-verstaerkung-der-glaube/
ENGL: http://www.goodnews-wien.at/2014/10/miracles-today-strenght-faith/

SAMBOR
W  niedzielę 14 września 2014, na mszy św. o godz 9:00, o. Andrzej Kurek został ogłoszony honorowym obywatelem miasta Sambora przez burmistrza miasta i odznaczony medalem za odnowienie kościołów, a w tym za swój wkład w rozbudowę miasta i okolic. (pk)

MEDIA
Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Jacka Dehnela pt.: „Matka Makryna”, którą sam autor charakteryzuje w następujący sposób: Jakkolwiek duża część tej powieści powstała na podstawie tekstów źródłowych, należy pamiętać, że były one tylko materiałem, mierzwą, a zbudowana z nich rekonstrukcja ani nie jest tekstem naukowym, ani też nie rości sobie pretensji do powiedzenia „prawdy” o Makrynie; to tekst literacki, nie historyczny. (…) W opowieść Makryny wkomponowane są również – czasem na prawach cytatu, czasem jako cytaty ukryte – słowa z listów założycieli zakonu Zmartwychwstańców: ojców Semenenki, Kajsiewicza, Jełowickiego, a także wypowiedzi innych osób przez nich przytaczane. W dopisie Od autora można także znaleźć taką notkę: Szczególne podziękowanie winien jestem zakonowi oo. Zmartwychwstańców, a zwłaszcza ojcu Jimowi Gibsonowi, za udostępnienie mi archiwów mieszczących się w domu zakonnym w Rzymie.

Ksiądz Kuba Marchewicz CR, Drobiny życia (suplement), Osada Burego Misia 2013.
We Wstępie czytamy: Kiedy minęło nam 30 lat życia razem, we Wspólnocie Burego Misia, uznaliśmy, że trzeba to spotkanie na nowo przypomnieć, uświadomić je sobie. Nawet nie po to, by ocenić i podjąć jakieś działania na przyszłość; tylko, by dowiedzieć się: co kochamy,  jakie ważne sprawy nas motywują, co sprawiło, że wciąż jesteśmy razem? Tak powstała idea kontynuowania „Drobin życia”, które napisałem 10 lat temu, w 20-lecie naszej Wspólnoty. (…) Niewiele w tym, co napisałem, jest informacji co, jak i gdzie działo się między nami. Bo tyle tego było, że nawet nie próbuję zamknąć naszej przygody w historyczne pisanie. Nigdy też mnie to nie pociągało i nie miałem takiej potrzeby, więc niewiele notatek zostanie kiedyś po mnie. Chciałbym o Wspólnocie w tej książce opowiedzieć „świętymi chwilami”, a może nawiązując do tytułu książki - „świętymi drobinami”. Za takie uważam, każde spotkanie z człowiekiem – w przyjaźni. Bo wszystkie te drobiny ludzkich losów, uczuć, doświadczeń, dramatycznych często lęków, ale również nadziei i pasji, najprawdziwiej opowiadają o tym, czym jest nasze życie we wspólnocie. I o tym, co znaczy, że Bóg przychodzi do nas w człowieku i po co w nim do nas przychodzi.

W dwóch numerach wydawanego w Krakowie kwartalnika „Pressje” został opublikowany esej ś.p. prof. Jerzego Brauna o Ojcu Piotrze Semenence. Namiary internetowe są następujące:
cz. 1 - http://pressje.pl/teki/forma-polska - Teka 34 - Niestety nie można pobrać tego pliku.
cz. 2 - do pobrania: http://pressje.pl/media/pressje_shop/article/Pressje_35_J._Braun_Piotr_Semenenko_2.pdf

Linki do felietonów o. Adama Błyszcza na portalu www.deon.pl:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1791,synod-i-malzenska-skrucha.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1810,3-pytania-do-listu-otwartego-z-wyborczej.html

CIEKAWOSTKI Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Papież do Ruchu Focolari: ewangelizacja oznacza wychodzenie do ludzi, niosąc im bezinteresownie Bożą miłość
W Potrzebę kontemplowania miłości Boga i ewangelizacyjnego wyjścia do ludzi wskazał Papież, spotykając się w Watykanie z uczestnikami zgromadzenia generalnego Ruchu Focolari. Przypomniał, że Chrystus wyszedł z łona Ojca, by głosić wszystkim słowo miłości aż do całkowitego oddania siebie na krzyżu. Mamy uczyć się od Niego tej „dynamiki wyjścia i daru, wyjścia poza siebie, podążania i siania zawsze na nowo, zawsze dalej” (Evangelii gaudium, 21), przekazując wszystkim Bożą miłość zgodnie z Jego słowami: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. „Odkupienie dokonało się darmowo – powiedział Ojciec Święty. – Za przebaczenie grzechów nie można zapłacić. Zapłacił Chrystus raz jeden za wszystkich! Tę darmowość odkupienia mamy przekazywać naszym braciom i siostrom – dawać im darmo to, co otrzymaliśmy”. Franciszek wskazał, że Jezus czeka na nas w cierpieniach naszych braci, w ranach społeczeństwa i w pytaniach kultury naszych czasów. „Boli serce, kiedy wobec Kościoła i ludzkości tak bardzo zranionych, mających tyle ran moralnych, egzystencjalnych, codziennych ran wojny chrześcijanie zaczynają «bizantynizmy» filozoficzne, teologiczne, duchowe – kontynuował Ojciec Święty. – Potrzebna jest duchowość wyjścia. Duchowość nie może być zamknięta na cztery klucze, tak się nie da, to «bizantynizm». Dziś nie mamy prawa do bizantyjskiej refleksji. Musimy wyjść! Mówiłem już kiedy indziej, że Kościół wydaje się szpitalem polowym. A w takim szpitalu trzeba przede wszystkim leczyć rany, a nie mierzyć poziomu cholesterolu – na to przyjdzie czas później... Jasne?”. Papież przypomniał focolarinom słowa św. Jana Pawła II, że Kościół ma być „domem i szkołą komunii”. Nawiązał też do wskazań założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich, by poznawać potrzeby, troski i nadzieje wszystkich ludzi. (rv)

Do polskich seminariów wstąpiło 804 kandydatów
804 nowych alumnów rozpoczęło nowy rok akademicki w polskich seminariach duchownych. Jak poinformował ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, ogółem we wszystkich seminariach i na wszystkich rocznikach przygotowuje się do kapłaństwa ok. 3850 alumnów. „Liczba kleryków, którzy obecnie zgłaszają się do seminariów, jest umiarkowanie dobra. Cieszy nas bardzo to, że nie ma tendencji spadkowej, jeśli chodzi o nowe powołania, a nawet możemy zauważyć w tym roku, że jest ich nieco więcej. Globalnie nowych kleryków jest o 3 procent więcej” – powiedział ks. Rzeszowski. W roku poprzednim do seminariów duchownych w Polsce wstąpiło 762 kandydatów. (kai)

Jasna Góra: spotkanie na temat powołań
Jaką formę powinno dziś przyjąć duszpasterstwo powołań w Polsce? Zastanawiali się nad tym na Jasnej Górze referenci powołań z seminariów diecezjalnych i zakonnych, zgromadzeń żeńskich i instytutów świeckich życia konsekrowanego. Odpowiedzialni za duszpasterstwo powołań zauważają, że ich celem nie jest szukanie kandydatów do kapłaństwa czy zakonu, ale pomoc ludziom, zwłaszcza młodym, w odnalezieniu drogi życiowej. Jak podkreśla krajowy duszpasterz powołań, spotkanie nie dotyczy diagnozowania czy statystyk, ale jest raczej okazją do pogłębionej refleksji nad tym, czym w ogóle jest powołanie: „Chciałbym odejść od patrzenia na powołania jako na łowienie kandydatur – mówi ks. prof. Marek Tatar. – Zupełnie nie o to chodzi. Natomiast chodzi o to, byśmy prowadzili młodych do dojrzałego wyboru”. Patrząc na swoje powołania, referenci zastanawiali się nad tym, co sprawiło, że wybrali oni życie poświęcone Bogu i jak skutecznie przenieść własne doświadczenia w dzisiejszą rzeczywistość. Bp Marek Solarczyk za Papieżem Franciszkiem przestrzega przed pogonią tylko za zwiększaniem statystyk: „Tu chodzi o ludzi radykalnie oddanych Kościołowi – podkreśla delegat episkopatu ds. powołań. – W trosce
o podtrzymanie pewnego statusu liczebnego, kiedy się ogranicza i osłabia refleksję nad przymiotami danego kandydata, robi się coś, co nie służy wspólnocie Kościoła czy wręcz wprowadza w nią destabilizację”. Referenci przypominają, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie kultury powołaniowej i wszyscy mamy obowiązek modlitwy o nowe i święte powołania. W porównaniu z rokiem ubiegłym w polskich seminariach diecezjalnych i zakonnych wzrosła liczba przyjętych kandydatów. (rv)

PRO MEMORIA
16 listopada: Msza św. radiowa, o godz. 9:00, w kościele św. Krzyża w Warszawie z racji 200. rocznicy urodzin Ojca Piotra Semenenki
18 listopada: 128. rocznica śmierci Ojca Piotra Semenenki
21 listopada: Rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego
23 listopada: Msza św. w TV Polonia o godz. 13:00, w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu-Wildzie, z racji 90-lecia tamtejszej Parafii