listopad 2024
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Wiadomości Zmartwychwstańcze

KALENDARIUM 2015:
ROCZNICE ZGROMADZENIOWE
ROCZNICE PROWINCJALNE

KALENDARIUM

MEDIA

Z NASZYCH WSPÓLNOT:
- MSZANA GÓRNA
- TIVOLI
- WIEDEŃ – RENNWEG

Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
Kard. Parolin: młodzi są zbyt powierzchowni, by odkryć powołanie
Polscy misjonarze 2014 r.

UZDROWIENIE CHORYCH

---------------------------------------------------------------------------------

KALENDARIUM 2015

ROCZNICE ZGROMADZENIOWE:
17 lutego - 179. rocznica założenia Zgromadzenia
2 lipca - 175. rocznica śmierci Sługi Bożego Bogdana Jańskiego

ROCZNICE PROWINCJALNE:
1 stycznia - 25. rocznica erygowania Domu zakonnego w Archidiecezji Paderborn
19 marca - 65. rocznica administrowania Parafią św. Kazimierza w Warszawie
7 kwietnia - 30. rocznica erygowania Domu zakonnego w Auerbach
1 maja - 15. rocznica posługi CR w Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Morphett Valle
2 lipca - 20. rocznica erygowania Domu zakonnego św. Łukasza w Wiedniu
1 września - 25. rocznica posługi CR w Parafii św. Wincentego a Paulo w Witten
20. rocznica posługi CR w Parafii św. Tomasza w Wallenfels
15. rocznica erygowania Domu zakonnego w Sosnowcu
15 września - 15. rocznica posługi CR w Parafii św. Maurycego w Rzymie-Acilii
15 października - 95. rocznica erygowania Domu zakonnego CR w Radziwiłłowie
19 października - 25. rocznica posługi CR w Parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Samborze


KALENDARIUM:
6 stycznia:
124. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego
2 lutego:
Dzień Życia Konsekrowanego.
4 lutego: 166. rocznica urodzin Ojca Pawła Smolikowskiego.
17 lutego: 179. rocznica założenia naszego Zgromadzenia.
25 lutego: Konferencja naukowa p.t.: „Nie giąć wszystkiego pod jedną formę… Zmartwychwstańcy – ku duchowemu odrodzeniu społeczeństwa w 175. rocznicę śmierci Bogdana Jańskiego”.
26 lutego: 142. rocznica śmierci Ojca Hieronima Kajsiewicza.


MEDIA:
Link do felietonu ojca Adama Błyszcza: http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,772,wloski-bohater-narodowy.html
Na portalu www.wiara.pl ukazał się artykuł ks. Tomasza Lisa o sanktuarium w Sulisławicach: http://kultura.wiara.pl/doc/2230103.Wiekowe-wieczko
Link do szopki w kościele w Kitchener: https://www.youtube.com/watch?v=y2Q_AHw8-IU


Z NASZYCH WSPÓLNOT:

MSZANA GÓRNA
W Niedzielę Świętej Rodziny, 28 grudnia 2014 roku, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej. Ten dzień nie został wybrany przypadkowo, albowiem przy okazji kanonizacji Święty Papież został nazwany „Patronem rodzin”. Liturgii Mszy św., połączonej z obrzędem wprowadzenia relikwii, przewodniczył Ojciec Prowincjał, w asyście miejscowych duszpasterzy, z proboszczem, o. Marianem Bańskim, na czele. Parafianie mszańscy uczcili beatyfikację Papieża Polaka specjalną figurą, umieszczoną przed kościołem, natomiast kanonizację zechcieli uczcić poprzez kult relikwii Świętego. W trakcie Mszy św. grała skocznie miejscowa Orkiestra Góralska męska oraz śpiewał polifonicznie lokalny chór żeński, które po zakończonej liturgii rozpoczęły swoistą - niezwykle urokliwą i dla ucha ciekawą – „rywalizację damsko-męską” na kolędy i pastorałki.

TIVOLI
20 grudnia odbył się specjalny koncert Bożonarodzeniowy, w którym wzięły udział połączone chóry parafialne Parafii Santa Maria della Fiducia i św. Bernardyna ze Sieny wraz z chórem Citta’ di Tivoli i dzieciakami uczęszczającymi na katechezę sakramentalną przy parafii. Pod koniec koncertu przybyło – Bożonarodzeniowym obyczajem – betlejemskie światełko pokoju. (ao)

WIEDEŃ – RENNWEG
W kościele Świętego Krzyża przy Rennwegu pojawiło się nowe tabernakulum. Autorem projektu i wykonawcą był p. Marek Szala, artysta plastyk z Szaflar. Spośród sześciu projektów został wybrany ten, w którym cały front tj. arkada z Barankiem, półka  adoracyjna wysuwana oraz nowe drzwiczki wykonane są z lanego brązu. Wnętrze, tj. okładziny drzwiczek oraz płyta spodnia i górna, wykonane są z mosiądzu pokrytego srebrem i złotem. Cały zewnętrzny front tabernakulum, wraz z ramą, po wykonaniu cyzelatury i poleru został pokryty srebrem i w całości pozłocony. Montaż zakończono ok. południa w Wigilię Bożego Narodzenia.


Z KRAJU I ZE ŚWIATA:

Kard. Parolin: młodzi są zbyt powierzchowni, by odkryć powołanie
Kościół we Włoszech nie radzi sobie ze stałym spadkiem liczby powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. W Rzymie zakończył się właśnie trzydniowy kongres poświęcony duszpasterstwu powołań. Uczestniczył w nim watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin przypomniał, że powołanie zawsze rodzi się z piękna spotkania z Bogiem. Młodym ludziom nie brak takich doświadczeń piękna, nie potrafią ich jednak przekuć w powołanie, w drogę życia – zauważył kard. Parolin. Jego zdaniem na współczesnego człowieka oddziałuje dziś zbyt wiele bodźców, a jego doświadczanie świata jest zbyt powierzchowne. Nie potrafi się zatrzymać i znaleźć czasu, by zakosztować tego, co doświadcza. Dlatego, zdaniem watykańskiego sekretarza stanu, aby stworzyć klimat sprzyjający rozwojowi powołań, trzeba nie tylko umożliwić młodym doświadczyć piękna, prawdy i dobra, ale stworzyć też warunki, w których to doświadczenie znajdzie trwałe echo w ich duszy i doprowadzi do egzystencjalnego zaangażowania. (rv)

 

Polscy misjonarze 2014 r.
Obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy głosi Ewangelię w 97 krajach świata – poinformował KAI o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.
Pod hasłem „Misjonarze w służbie pojednania i pokoju” w uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom. W specjalnym komunikacie z tej okazji bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przypomina, że misjonarze potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. Apeluje tez o modlitwę w intencji misjonarzy, by mogli stać się skutecznym narzędziem Bożego pokoju.
Najwięcej misjonarzy, bo 840, tak jak i w latach ubiegłych pracuje w Afryce, głównie w takich krajach jak Kamerun, Zambia, Madagaskar, Tanzania, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga i Rwanda. Wśród nich 374 to zakonnicy, 355 – siostry zakonne, 80 księży diecezjalnych i 31 osób świeckich.
W Ameryce Południowej i Środkowej krajami, w których misjonarzy z Polski jest najwięcej są: Brazylia, Boliwia, Argentyna, Peru i Ekwador. Na tym kontynencie pracuje łącznie 804 naszych rodaków, w tym 445 zakonników, 170 księży F. D., 167 sióstr zakonnych i 22 osoby świeckie.
W Azji już od wielu lat najwięcej naszych rodaków pracuje w Kazachstanie, Japonii, na Filipinach, w Uzbekistanie i na Tajwanie. Łącznie 332 misjonarzy, w tym 150 zakonników, 131 sióstr, 44 księży F. D. i 7 osób świeckich.
W Oceanii na 71 misjonarzy z Polski większość, bo 67 osób pracuje w Papui Nowej Gwinei. Wśród nich 50 osób to zakonnicy, 13 – księża diecezjalni, 7 sióstr i 1 osoba świecka.
W Ameryce Północnej na ogółem 18 misjonarzy, 10 to zakonnicy, 7 księża diecezjalni i 1 siostra zakonna. Polacy pracują głównie w Kanadzie i na Alasce.
Najwięcej spośród 294 księży diecezjalnych wysłały diecezje: tarnowska, przemyska, katowicka i lubelska. Z rzeszy 1029 zakonników 210 to werbiści, 90 – franciszkanie konwentualni, 75 – salezjanie, 74 – franciszkanie, 70 – pallotyni. Z grupy 661 sióstr zakonnych 58 to franciszkanki misjonarki Maryi, 50 – służebnice Ducha Świętego, 44 – elżbietanki, 26 – służebniczki starowiejskie.
Jeśli chodzi o misjonarzy świeckich, to najwięcej wysłały: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich – 5, diecezja warszawsko-praska – 5, diecezja bielsko-żywiecka – 4 i archidiecezja katowicka – 4. W szeregach polskich misjonarzy jest 21 biskupów: w Ameryce Płd. i Środkowej – 10, w Afryce – 6, w Azji – 3, 1 w Oceanii i 1 w Ameryce Północnej. (kai)


UZDROWIENIE CHORYCH - módl się za nami

Wspierajmy naszymi modlitwami potrzebujących:
ojca Michała Osucha i ojca Szczepana Matulę.