Wiadomości Zmartwychwstańcze
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 24, wrzesień 2014 06:00
Po wakacjach powracamy do dwóch naszych stałych cykli: "Ojcowie nasi nam powiedzieli..." oraz "Z Kraju i ze Świata". Druga pozycja będzie mieć zmienioną nazwę - "Wiadomości Zmartwychwstańcze". Nadal ogarniać będzie i kraj i świat, ponieważ jednak powstaje ona dzięki naszemu Prowincjałowi - Ojcu Wiesławowi i dotyczy przede wszystkim Zmartwychwstańczej Wspólnoty, to i zmiana nazwy wydaje się być zasadna. Dziękując Ojcu Wiesławowi za teksty pamiętajmy o modlitwie wspierającej jego pracę!
Z NASZYCH WSPÓLNOT:
- DOLISTOWO
- GDAŃSK
- MENTORELLA
- STRYSZAWA WSPÓLNOTA „GALILEA”
- SULISŁAWICE
MEDIA
OGŁOSZENIA
UZDROWIENIE CHORYCH
WIECZNY ODPOCZYNEK
CIEKAWOSTKI Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
- Papież przyjął wyświęconych w ostatnich miesiącach biskupów
- Papieska Msza poranna: o bliskości Boga i warunku skuteczności kazań
- Łomża: prefekt Kongregacji Nauki Wiary spotkał się z rektorami polskich seminariów duchownych
PRO MEMORIA
DOLISTOWO
W niedzielę, 29. czerwca, w kościele parafialnym p.w. św. Wawrzyńca w Dolistowie (przy chrzcielnicy, w której 5. lipca 1814 roku Piotr Semenenko otrzymał Sakrament Chrztu św.), została odprawiona uroczysta msza św. dziękczynna za życie i dzieło Ojca Piotra Semenenki, jak też z prośbą o jego rychłą beatyfikację. Celebrze przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, zaś kazanie wygłosił Ojciec Prowincjał, Wiesław Śpiewak. W koncelebrze liczni zmartwychwstańcy z o. Jamesem Gibsonem, sekretarzem i radnym generalnym na czele. Byli też obecni kapłani diecezjalni oraz dwanaście Sióstr Zmartwychwstanek, z S. Anną Heleną CR, radną generalną, i S. Marią Donatą CR, przełożoną Prowincji Warszawskiej. Asystę liturgiczną "zabezpieczyli" nowicjusze CR. Słowo do zgromadzonych skierował o. Gibson, wyrażając swoją radość z tego świętowania, jak też zapewniając o duchowej łączności zmartwychwstańców rozsianych po świecie z tym świętowaniem i z tym miejscem. Ojciec Prowincjał, w podziękowaniu na zakończenie, wyraził nadzieję, że ta uroczystość odnowi ducha pobożności Semenenkowskiej we wszystkich uczestniczących oraz przyczyni się owocnej współpracy między Parafią, Diecezją i Wspólnotami Braci i Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w dziele krzewienia kultu i prowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego.
29. czerwca 1814 roku w Dzięciołowie urodził się Sługa Boży o. Piotr Semenenko, współzałożyciel zmartwychwstańców. Dla uczczenia 200. rocznicy jego urodzin, 29. czerwca 2014 roku, po mszy św. w kościele parafialnym w Dolistowie, miało miejsce specjalne nabożeństwo w kaplicy w Dzięciołowie. Mieszkańcy tej miejscowości żywo pamiętają postać Ojca Piotra i pielęgnują jego kult. W kaplicy na co dzień znajduje się płaskorzeźba w drewnie, wykonana przez lokalnego artystę, z podobizną Sługi Bożego, zaś na tę szczególną okoliczność przygotowano dodatkową dekorację. Świętowanie rocznicy zgromadziło mieszkańców, wraz z proboszczem Parafii Jatwieź, do której dzisiaj należy Dzięciołowo, ks. Mirosławem Dąbrowskim. Przybyli zmartwychwstańcy
i zmartwychwstanki. Po przemówieniach Księdza Proboszcza i Ojca Prowincjała, została odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwa o beatyfikację Ojca Piotra Semenenki i uproszenie łask przez jego wstawiennictwo. Słowo do zgromadzonych skierował także o. James Gibson, sekretarz i radny generalny, który ukazał międzynarodowość idei i duchowości ojca Piotra, z której wciąż czerpią natchnienie ludzie różnych narodów i języków. Na zakończenie mieszkańcy Dzięciołowa zaprosili uczestników na agapę „czym chata bogata”.
GDAŃSK
Przez cztery dni (od 30. czerwca do 3. lipca 2014), w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
w Gdańsku-Wrzeszczu, odbywało się 8. Spotkanie Młodzieży Zmartwychwstańczej. Jego uczestnikami była młodzież z całego kraju, pochodząca z parafii prowadzonych przez zmartwychwstańców. Tegoroczne hasło to: „Chrystus ratuje!”. Gośćmi spotkania byli: Jacek Pulikowski, znany z poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego, Mirosław „Kolah” Kolczyk, nawrócony raper, opowiadający o swej trudnej drodze do Boga. W spotkaniu wzięło udział ponad stu uczestników z całej Polski. Galeria zdjęć:
http://papiez.wiara.pl/doc/2074325.Mlodzi-u-zmartwychwstancow
27. czerwca 1954 roku, w Krakowie, ojciec Józef Obuchowski otrzymał święcenia kapłańskie. Uroczyste świętowanie 60. rocznicy kapłaństwa o. Józefa miało miejsce w niedzielę, 6. lipca 2014 roku, w Gdańsku, w Archidecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przybyli współbracia zakonni, rodzina, przyjaciele, parafianie. Obecna była 88-letnia Siostra Cecylia, z litewsko-białorusińskiego Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej, rodzona siostra ojca Józefa. Diamentowy Jubilat przewodniczył koncelebrze, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. prof. Stefan Koperek. Odczytano specjalny list Ojca Generała, a radny Miasta Gdańska,
p. Zdanowicz, wręczył o. Józefowi medal zasługi przyznany przez Prezydenta Miasta. Słowo podziękowania zostało także wyrażone przez Burmistrza Drawska Pomorskiego, który przybył na uroczystość z delegacją władz samorządowych, zaś życzeniom od Parafian Gdańskich nie było końca. Ad multos annos!
MENTORELLA
Gmina Capranica Prenestina kilka lat temu podjęła działania w celu podkreślenia wartości terytorium Gór Prenestyńskich i miejscowości tam leżących. Owocem tego jest projekt „Sulle orme di Karol”, trasa wiodąca przez miejsca, które odwiedzał Jan Paweł II: z Guadagnolo poprzez Monte Cerella do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Stanowi on część większego planu, w który zaangażowane są okoliczne gminy, a w szczególności te położone pomiędzy Capranica Prenestina i Castel Gandolfo. Dzięki dotacjom finansowym Regionu Lazio, od teraz odwiedzający Mentorellę i pielgrzymi do Sanktuarium kroczą po odnowionym placu. 21 czerwca 2014, z udziałem lokalnych władz samorządowych, burmistrza Francesco Colagrossi i radnych, reprezentanta Zarządu Regionu Lazio, oraz w imieniu gospodarzy Ojca Generala Bernarda Hylli, odbyło się „Braterskie spotkanie”. W imieniu domowników pozdrowił obecnych i przywitał Ojciec Rektor, Adam Dźwigoń. Wprowadzeniem w część liturgiczną dnia było świadectwo Ojca Adama Otrębskiego o jego doświadczeniu spotkań z „Karolem” - św. Janem Pawłem II na Mentorelli. Sprawowanej mszy św. przewodniczył Ojciec Generał. Podczas homilii podziękował zainteresowanym za zaangażowanie i podkreślił, że w aktualnej szacie plac przed Sanktuarium jest miejscem uświęcającym ludzkie i bratnie spotkania. Wydarzenie zakończyło się radosnym świętowaniem i poczęstunkiem z rąk życzliwych nam mieszkańców gminy Capranica Prenestina.
Bracia Zewnętrzni z Poznania – Krzyżownik gościli na Mentorelli, wraz ze swoim proboszczem, ojcem Mariuszem Mazurem. Jednym z punktów programu było wspólne grillowanie z domownikami przy śpiewie piosenek oazowych i biesiadnych.
Na czele grupy motocyklistów, w liczbie dziewięciu, przyjechał na Mentorellę zmartwychwstaniec o. Paweł Kruczek. Jednym z momentów szczególnie znaczących był udział w spotkaniu z papieżem, podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”. Ofiarowali oni papieżowi Franciszkowi kamizelkę, a w liście towarzyszącym napisali: „Jesteśmy klubem motocyklowym zrzeszającym księży katolickich. Łączy nas wspólna pasja podróżowania oraz niesienia Ewangelii w środowisku motocyklistów. Nasza nazwa to God`s Guards”. Księża ci, pochodzący z różnych diecezji w Polsce, odprawili też swoje roczne rekolekcje w naszym Sanktuarium Mentorelskim.
Ojciec Stanisław Stenka, duszpasterz Polonii w Norymberdze, odwiedził Mentorellę ze swoimi ministrantami. Część historii o Mentorelii wysłuchiwali oni w drodze na Monte Cerella (1203 m npm), uświadamiając sobie ten fakt, że tu właśnie miało miejsce objawienie Chrystusa myśliwemu Placydowi w porożu jelenia około 100 lat po narodzeniu Jezusa. To miejsce odwiedził też cesarz Konstantyn, tędy przemierzał na Mentorellę papież Sylwester I, aby konsekrować pierwszy kościółek św. Eustachego. Wędrujący ministranci z Niemiec pochodzenia polskiego dowiedzieli się, że też św. Benedykt z Nursji chodził tymi drogami oraz niemiecki jezuita Atanazy Kircher, a w naszych czasach stąpał po tych skałach św. Jan Paweł II, tu odpoczywał, podziwiał piękno gór i poufnie rozmawiał ze Stwórcą. (rd)
STRYSZAWA WSPÓLNOTA „GALILEA”
25 czerwca odebraliśmy oficjalne dokumentu odbioru nowego budynku (po długich, prawie dwuletnich staraniach spełnienia wymogów przeciw pożarowych).
W sobotę, 28 czerwca, także u nas miała miejsce Pielgrzymka Towarzystwa Przyjaciół Kunegundy Siwiec, tj. ok 300 osób. Stowarzyszenie to propaguje i szerzy ideę dziecięctwa duchowego Służebnicy Bożej Kunegundy, świeckiej karmelitanki z Trzeciego Zakonu Karmelitów Bosych.
W dniach 4-6 lipca na Wzgórzu Miłosierdzia, miał miejsce XIV zjazd rodzinny Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, pod hasłem „Tylko Jezus – moją Miłością, moim Zbawicielem i moją Misją”, w którym wzięło udział ok. 600 uczestników (z Polski, Anglii, Austrii, Holandii, Norwegii i Ukrainy). Zjazd rozpoczął się od mszy św. Miłą niespodziankę swoją obecnością sprawił Ojciec Prowincjał Wiesław Śpiewak, przewodnicząc mszy św. i głosząc do uczestników tego spotkania słowo, jak zawsze z gorącym i otwartym sercem.
W ostatni dzień zjazdu w niedzielę mszy św. przewodniczy i słowo wygłosił bp Grzegorz Ryś, dzieląc z nami radość, dziękczynienie Panu Bogu za Wspólnotę i za ten błogosławiony czas zjazdu. Tego dnia odbyło się przedstawienie i przybliżenie życia i spuścizny duchowej o. Piotra Semenenki pt.: Tylko Pan Jezus godzien jest miłości, przygotowane przez o . Wojciecha Mleczko. Tym bardziej, że w trakcie zjazdu – w sobotę, 5. Lipca, przypadała 200. rocznica Jego chrztu.
Zjazd zakończył się wspólną modlitwą i świadectwami tego czasu pełnego łaski i mocy Bożej. Alleluja!
Od 8 do 13.07. trwał ewangelizacyjny obóz młodzieżowy OBI z udziałem ok. 180 młodych ludzi i licznej ekipy (3 księży, br.Mariusz i 2 siostry CR). Zaś w dniach 18-27.07 – kurs „Paweł”, szkolący osoby do ewangelizacji kerygmatyczej z wyjściem do parafii w Stryszowie i ewangelizacji po domach i na ulicach, a od 30 lipca do 3 sierpnia kurs „Jan” – kształtujący mentalność uczniowstwa. (kcz, mk)
SULISŁAWICE
Sanktuarium w Sulisławicach po kolejnych pracach remontowych wykonanych z pomocą pieniędzy unijnych, ale też z własnym, ogromnym wysiłkiem. Zobaczcie Częstochowę Ziemi Sandomierskiej w nowym blasku.
Z okazji zakończenia inwestycji w niedzielę, 3. sierpnia 2014 roku, w sanktuarium odprawiona została msza święta dziękczynna. Oprócz mieszkańców Sulisławic i okolicznych wiosek oraz pielgrzymów, uczestniczyły w niej władze samorządowe województwa, powiatu i gminy.
Odnowiony został starszy, w części romański kościół, jego ściany zewnętrzne - elementy kamienne i ceglane oraz tynki na elewacji. Były to pierwsze poważne prace wykonane w tej świątyni. Remont obejmował również dzwonnicę. Roboty budowlano–konserwatorskie polegały na renowacji i odbudowie elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych. Ponadto wzmocniono okalający sanktuarium mur oporowy z tak zwanymi „sobotami”. Całość prac kosztowała 2 miliony złotych, z czego 60 procent stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych. Pozostałe pieniądze na tak zwany wkład własny zgromadziła parafia i prowadzący ją księża Zmartwychwstańcy. Był to wielki wysiłek. - Zwróciliśmy się o pomoc do naszych Współbraci w różnych częściach świata, od Australii, przez Ukrainę, Słowację, klasztory w Polsce, Austrii i Niemczech, po same Wyspy Bermudzkie. Każdy, na ile mógł, pomógł. Wyszło z tego dzieło piękne. Jest ono przykładem tego, jak wiele można zrobić, gdy wspólnie chcemy, jak wiele można dokonać, kiedy nie patrzymy na różnice, na to, co może nas dzielić, ale na to, co może łączyć. Odnajdując to, co nas łączy, możemy dokonywać wspaniałych rzeczy - mówił w czasie mszy świętej przełożony prowincjalny ksiądz Wiesław Śpiewak.
Parafia, wspierana przez Stowarzyszenie Miłośników Sanktuarium Maryjnego, wyznacza sobie już kolejne cele. Planowane są dalsze prace. Jak poinformował Andrzej Swajda, sekretarz gminy Łoniów, jednocześnie koordynator projektu, to przede wszystkim odrestaurowanie wnętrza starego kościoła, odnowienie i uzupełnienie ekspozycji Izby Pamięci Oddziału Partyzanckiego “Jędrusie”, a także zagospodarowanie terenu, w tym wymiana nawierzchni ciągów komunikacyjnych. - Liczymy, że w następnej perspektywie finansowej uda nam się pozyskać pieniądze unijne – powiedział Andrzej Swajda.
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140806%2FPOWIAT0109%2F140809455
W niedzielę, 7. września 2014 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, dwóch kleryków zmartwychwstańczych: Tomasz Michał Koperek i Łukasz Wąsikiewicz złożyło swoją profesję wieczystą. Uroczystej liturgii przewodniczył i ślubowanie odebrał Przełożony Generalny Zgromadzenia, o. Bernard Hylla, w koncelebrze dwudziestu kapłanów CR spod różnych długości i szerokości geograficznych. Byli także obecni rodzice, rodzeństwo i rodziny profesów, jak też licznie zebrani parafialnie i pielgrzymi. Niech Pan Zmartwychwstały da im wierność i wytrwanie oraz niech łaskawie zaprosi następnych pod chorągiew paschalną.
Jak co roku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, Pani Ziemi Sandomierskiej i Patronki Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców, obchodziło swój główny odpust w święto Narodzenia NMP. W wigilię odpustu, 7. września, mszy św. wieczornej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski. Na mszy św. zgromadziło się wielu pielgrzymów z okolicznych parafii i miejscowości, którzy dorocznym zwyczajem pieszo przybyli do Matki Bożej. Po mszy św. miała miejsce procesja różańcowa z kopią Cudownego Wizerunku. W sam dzień odpustu uroczystej sumie przewodniczył ks. dr Damian Stachowiak, prefekt WSD Zmartwychwstańców w Krakowie, który był zarazem kaznodzieją odpustowym. Wielu kapłanów diecezjalnych i zmartwychwstańczych dziękowało Panu Bogu przez ręce Matki Bożej Siewnej za tegoroczne zbiory oraz prosiło o łaskawość i błogosławieństwo.
MEDIA
Linki do felietonów o. Adama Błyszcza na portalu www.deon.pl:
http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,724,co-przez-ten-czas-robil-minister-sikorski.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,19165,przesladuje-mnie-bogdan-janski.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1716,sobor-watykanski-iii.html
http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,743,pilka-nozna-a-sprawa-ukrainska.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1748,kobiety-kardynala-mllera.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1762,kuria-apostazja-i-szara-codziennosc.html
oraz do audycji o. Adama w Radiu Watykańskim:
http://www.www.deon.pl/religia/radio-watykanskie/magazyn-radia-watykanskiego/art,1099,sluga-bozy-bogdan-janski-magazyn-rv.html
A oto link do audycji „Tak jest” z udziałem o. Wojciecha Pełki:
http://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/czy-spor-miedzy-ks-lemanskim-a-arcybiskupem-hoserem-mozna-zakonczyc,458597.html#autoplay
OGŁOSZENIA
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu w ostatni weekend września, od piątku 26 września do niedzieli 28 września, organizuje w siedzibie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu spotkanie biblijne, w formie lectio divina, poświęcone zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Od piątku wieczora do niedzieli południa, w atmosferze milczenia i skupienia będą rozważane teksty Nowego Testamentu o zmartwychwstaniu. Koszt (2 noclegi i posiłki) wynosi 100 złotych. Osoby zainteresowane, koniecznie pełnoletnie, prosimy o kontakt z ojcem Adamem Błyszczem (
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
)
UZDROWIENIE CHORYCH
Prośba od ojca Lecha Wycichowskiego:
„Proszę członków Zgromadzenia w Polsce o modlitwy wstawiennicze za moją siostrę Iwonę. Odkryto u niej miastenię i są też dodatkowe niewiadome”.
Uzdrowienie chorych – módl się za nami!
WIECZNY ODPOCZYNEK
3. lipca, w Gdańsku, zmarł ś.p. Aleksander Pruchnik. Miał 67 lat. Zmarły był księdzem w naszym Zgromadzeniu. Otrzymał święcenia w 1974 roku. Pracując w Gdańsku, podjął decyzję o odejściu ze Zgromadzenia i z kapłaństwa, i założeniu rodziny.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
CIEKAWOSTKI Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Papież przyjął wyświęconych w ostatnich miesiącach biskupów
W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Papież przyjął uczestników dorocznego spotkania dla wyświęconych w ostatnich miesiącach biskupów. Zostało ono zorganizowane wspólnie przez dwie Kongregacje: ds. Biskupów i dla Kościołów Wschodnich, których prefekci, kardynałowie Marc Ouellet i Leonardo Sandri, uczestniczyli w audiencji. W kursie wzięli też udział hierarchowie obrządków wschodnich. Zwracając się do nich, Ojciec Święty podkreślił szczególnie znaczenie obecności biskupa w diecezji. „Każda autentyczna reforma Kościoła Chrystusowego zaczyna się obecnością, najpierw Pana Jezusa – której nigdy nie brakuje, ale także biskupa, który kieruje w imieniu Chrystusa. A nie jest to tylko pobożne zalecenie. Kiedy biskup jest nieobecny, zagraża to duszpasterstwu i zbawieniu dusz, jak mówił, bardzo słusznie, Sobór Trydencki. Powiadają, że w małżeństwie po latach wspólnego życia rysy małżonków upodabniają się. Zostaliście związani pierścieniem wierności z Kościołem, który wam powierzono, czy do służby któremu jesteście powołani. Miłość do Oblubienicy Chrystusa stopniowo pozwala wam odbijać się w jej obliczu,
a z kolei wam przyjmować jej rysy. Służy temu bliskość, wytrwałość, cierpliwość. Nie bądźcie biskupami, którzy muszą wciąż zmieniać adres. Proszę was, byście nie dawali się łudzić pokusie, by zmienić swój lud. Kochajcie lud, który Bóg wam dał, również kiedy «popełnił wielkie grzechy». Nie ustawajcie w modlitwie o przebaczenie i nowy początek, nawet za cenę przekreślenia waszych wyobrażeń co do sposobów, którymi chcieliście wzbudzić komunię ludu z Bogiem” – powiedział Papież. Franciszek wskazał też na potrzebę głębokiego życia duchowego biskupa i jego bliskiego kontaktu z ludźmi, zwłaszcza z księżmi, których winien prowadzić z ojcowską miłością i autorytetem. (rv)
Papieska Msza poranna: o bliskości Boga i warunku skuteczności kazań
Na nic piękne kazania, jeśli nie jest się blisko ludzi, nie cierpi się z nimi i nie daje się im nadziei. Mówił o tym Papież podczas porannej mszy w kaplicy Domu św. Marty 16 września. W homilii Franciszek nawiązał do Ewangelii, w której słyszymy o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. Ojciec Święty zwrócił uwagę na podkreślony przez ewangelistę fakt zbliżenia się Jezusa do mar, na których niesiono zmarłego, i dotknięcia się ich. To znak Jego bliskości wobec ludzi, którzy reagują we właściwy sposób, mówiąc: „Bóg nawiedził lud swój”. „Bliskość. To sposób postępowania Boga – mówił Franciszek. – A potem mamy wyrażenie, które się powtarza w Biblii wiele razy: «Pan użalił się nad nią». To jest to samo współczucie, którego Jezus doznał, jak powiada Ewangelia, gdy ujrzał tłum niczym owce bez pasterza. Gdy Bóg nawiedza swój lud, jest mu bliski, przybliża się i odczuwa współczucie, użala się”. Podobnego wzruszenia Jezus doznał nad grobem Łazarza – przypomniał Papież. To uczucie towarzyszy także ojcu w przypowieści o synu marnotrawnym. „Bliskość i współczucie: w ten sposób Pan nawiedza swój lud – kontynuował Ojciec Święty. – I kiedy my chcemy głosić Ewangelię, przekazywać słowo Jezusa, mamy czynić tak samo. Inną metodę stosowali nauczyciele i kaznodzieje tamtych czasów: uczeni w Prawie, uczeni w Piśmie, faryzeusze. Przemawiali stojąc z dala od ludu. I czynili to dobrze: dobrze nauczali prawa, ale na odległość. I to nie było nawiedzenie Pana, ale co innego. Lud nie odczuwał tego jako łaski, bo brakowało bliskości, brakowało współczucia, to znaczy współcierpienia z ludem”. W tę bliskość wpisuje się również inne zdanie dzisiejszej Ewangelii: „Zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce”. „Gdy Bóg nawiedza swój lud, zawsze przywraca mu nadzieję – zinterpretował tę scenę Franciszek. – Można znakomicie głosić Słowo Boże. W historii było wielu doskonałych kaznodziejów. Ale jeśli ci mówcy nie byli w stanie zasiać nadziei, to kaznodziejstwo na nic”. (rv)
Łomża: prefekt Kongregacji Nauki Wiary spotkał się z rektorami polskich seminariów duchownych
Na uniwersalność Kościoła i potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów wskazał rektorem polskich wyższych seminariów duchownych prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller. Tematem obradującej w Łomży konferencji rektorów jest kwestia rozeznawania powołania i przyjmowania kandydatów do kapłaństwa. Relacjonując wystąpienie prefekta dykasterii zajmującej się między innymi najcięższymi przestępstwami duchownych, przewodniczący konferencji, ks. dr Wojciech Rzeszowski zaznaczył, że nie pominięto także problemów związanych z dojrzałością psychoseksualną kandydatów. „Przypominał nam, że pewne problemy zaczynają się dużo wcześniej i bardzo ważne jest, aby na tym etapie formacji pomagać dojrzewać i widzieć te problemy, aby można było ich uniknąć w przyszłości” – powiedział ks. Rzeszowski. Rektor seminarium gnieźnieńskiego dodał, że przyszłym kapłanom potrzebna jest także umiejętność budowania dobrego kontaktu, wrażliwość związana z rozpoznawaniem ewentualnych nadużyć, czy zdolność radzenia sobie z tymi problemami w rozmowie duszpasterskiej czy w konfesjonale. (kai)
PRO MEMORIA
27 września: Odpust św. Wincentego a Paulo w Witten.
4 października: Święcenia diakonatu w Poznaniu-Wildzie.
18 października: Odpust św. Łukasza w Wiedniu.
26 października: Konsekracja kościoła parafialnego w Sosnowcu-Kazimierzu.