marzec 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Spotkanie formacyjne - styczeń 2017

 

P R Z E B A C Z E N I E

 

Mt 5,23 n, 18,15 nn, 21 – 35

KKK 982, 2842 - 2844


-------------------------------------------------------------------------------------------

Tomasz odprawił trzydniowe rekolekcje. Chociaż prawie nie wspominano podczas nich o przebaczeniu, w czasie każdej modlitwy jego myśli kierowały się ku byłemu wspólnikowi, Donatowi. Rozwiązali spółkę sześć lat temu i chociaż byli sąsiadami, prawie się do siebie nie odzywali. Podczas rekolekcji Tomasz poczuł, że Bóg mu chce powiedzieć, by pojednał się z Donatem.

 

Po powrocie do pracy zadzwonił do Donata i zaprosił go na lunch. W czasie posiłku wiedli zdawkową rozmowę. Gdy Donat wstał od stołu, Tomasz zatrzymał go

 

- Donacie, musimy o czymś porozmawiać.

 

Po czym opowiedział mu, że przez długie lata żywił wobec niego gniew i wyraził swój żal. Donat przyjął przeprosiny i poprosił również Tomasza o przebaczenie. Na pożegnanie dodał:

 

- Wiesz, Tomku, zawsze kochałem cię jak brata, nawet kiedy rozwiązaliśmy spółkę.

 

 

1.     Dlaczego tak trudno jest przebaczyć drugiej osobie? Co w tym przeszkadza?

 

2.     Często żywimy urazę wobec osób, które nas odrzuciły. Jakie są praktyczne, skuteczne sposoby radzenia sobie z odrzuceniem?

 

3.     Są ludzie, którzy sądzą, że wiodą tak złe życie, że Bóg chyba nie może im przebaczyć. Jak byś ich pocieszył w świetle par. 982 Katechizmu?

 

4.     Od początku czasów zemsta była podstawową motywacją działania upadłego człowieka. Opowiedz o sytuacji, w której pragnienie zemsty dotknęło ciebie.

 

5.     Co oznacza modlitwa Ojcze Nasz i przyjmowanie Komunii Świętej, gdy z kimś się nie pojednałeś? Co powinieneś zrobić?

 

6.     Historia z przypowieści o nielitościwym dłużniku powtarza się w naszym społeczeństwie codziennie. Czy zetknąłeś się osobiście z jakiś podobnym wydarzeniem? Jakie przyniosło efekty?

 

7.     Jakie jest twoje doświadczenie Sakramentu Pojednania? Jaką odgrywa on, lub mógłby odgrywać rolę w kształtowaniu twojej postawy przebaczenia?

 

--------------------------------------------------------------------

Plan działania:

 

W tym miesiącu będę się starał bardziej przebaczać. Zastosuję następujące środki:

 

ØPoproszę braci, by modlili się za mnie, bym umiał bardziej przebaczać,

 

ØBędę się codziennie modlił za kogoś, wobec kogo żywię urazę lub wrogość,

 

ØPostaram się pojednać z jakimkolwiek „wrogiem” zanim przyjmę Komunię Świętą,

 

ØInne.