listopad 2024
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Ważne daty

Franciszek na Anioł Pański: kardynałowie mają być dobrymi sługami, a nie dobrymi panami

Papież na 50-lecie pierwszego dokumentu Vaticanum II: jest jeszcze dużo do zrobienia, by nauczanie Soboru o liturgii było dobrze rozumiane i wprowadzane w życie

Ważne daty:
26 lutego: 141. rocznica śmierci Ojca Hieronima Kajsiewicza.
4 marca: Odpust św. Kazimierza w Warszawie.

Franciszek na Anioł Pański: kardynałowie mają być dobrymi sługami, a nie dobrymi panami:
„Z przynależności do Chrystusa wynika to, że we wspólnotach chrześcijańskich - diecezjach, parafiach, stowarzyszeniach i ruchach - różnice nie mogą zaprzeczyć faktowi, że wszyscy, przez chrzest, mamy tę samą godność: wszyscy w Jezusie Chrystusie jesteśmy dziećmi Bożymi – mówił Franciszek w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański. – Ci, którzy otrzymali posługę przewodzenia, głoszenia, udzielania sakramentów nie mogą uważać się za posiadaczy specjalnych uprawnień, za panów, lecz powinni oddać się na służbę wspólnoty, pomagając jej kroczyć z radością drogą świętości. Dzisiaj Kościół powierza świadectwo takiego stylu życia nowym kardynałom”. Papież wyznał, że konsystorz i msza sprawowana z nowymi kardynałami były dla niego wielkim doświadczeniem powszechności Kościoła. Prosił, by wierni nie zapominali o swych pasterzach w modlitwie. „Ileż modlitwy potrzebuje biskup, kardynał, papież, by mógł wspierać Lud Boży w jego drodze. Mówię «wspierać», co znaczy «służyć» Ludowi Bożemu. Ponieważ powołaniem biskupa, kardynała i papieża jest służba. Służyć w imię Chrystusa. Módlcie się za nas, byśmy wszyscy byli dobrymi sługami. Dobrymi sługami, a nie dobrymi panami!” – apelował Ojciec Święty. Franciszek przypomniał, że każdy z nas - biskupi, prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeccy - powinniśmy ofiarować świadectwo Kościoła wiernego Chrystusowi, ożywianego pragnieniem służenia braciom i gotowego do wyjścia z prorocką odwagą naprzeciw oczekiwaniom i duchowym wymaganiom ludzi naszych czasów. (rv)

Papież na 50-lecie pierwszego dokumentu Vaticanum II: jest jeszcze dużo do zrobienia, by nauczanie Soboru o liturgii było dobrze rozumiane i wprowadzane w życie:
Nauczanie Soboru Watykańskiego II umożliwiło głęboką i szeroko rozpowszechnioną w Kościele odnowę życia liturgicznego. Przypomina o tym Papież w przesłaniu do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonia Cañizaresa Llovery. Wystosował je na zakończone kilka dni temu sympozjum, zorganizowane na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim z okazji 50-lecia promulgowania pierwszego dokumentu tego Soboru. Była nim Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium. Miniona niedawno, 4 grudnia 2013 r., rocznica – wskazuje Ojciec Święty – skłania do wznowienia wysiłków, by soborowe nauczanie przyjmować i wprowadzać w życie coraz pełniej. Franciszek zwraca uwagę, że konstytucja Sacrosanctum Concilium pozwoliła nam lepiej zrozumieć liturgię w świetle Bożego Objawienia jako „wypełnianie kapłańskiej funkcji Jezusa Chrystusa” (Sacrosanctum Concilium, 7). Tak pojęta liturgia jest kultem duchowym, co oznacza oddawanie samych siebie w ofierze Bogu. „Liturgii, która by się oderwała od kultu duchowego, zagrażałoby pozbawienie treści, odejście od chrześcijańskiej autentyczności i zniżenie się do poziomu ogólnikowego poczucia sacrum, prawie magicznego, oraz do pustego estetyzmu” – pisze Papież. Wskazuje, że skoro w liturgii działa Chrystus, prowadzi nas ona do tego, byśmy Jego naśladowali. „Pozostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia dla właściwego i pełnego przyswojenia Konstytucji o liturgii przez ochrzczonych i przez kościelne wspólnoty – zauważa Ojciec Święty. – Chodzi mi szczególnie o podejmowanie wysiłku celem solidnej i organicznej formacji liturgicznej zarówno wiernych świeckich, jak duchowieństwa i osób konsekrowanych”. (rv)