Z KRAJU I ZE ŚWIATA
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 27, listopad 2013 06:00
Ważne daty
Bułgaria: konferencja naukowa p.t. „Watykan – Polska – Bułgaria: 150 lat od rozpoczęcia Misji Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Bułgarii”
Niemcy: zachęta biskupów niemieckich do wypełnienia ankiety Papieża Franciszka
Kraków – Łobzowska: remont dachu w naszym kościele
Ważne daty:
25 listopada – Krokowa: Odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
8 grudnia: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – święto Zgromadzenia.
8 grudnia – Wiedeń-Neusimmering: Odpust Niepokalanego Poczęcia NMP.
9 grudnia - Warna: Poświęcenie wyremontowanego kościoła w Warnie.
Bułgaria: konferencja naukowa p.t. „Watykan – Polska – Bułgaria: 150 lat od rozpoczęcia Misji Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Bułgarii":
4 października 2013, w Ambasadzie RP w Sofii, miała miejsce konferencja naukowa p.t. „Watykan – Polska – Bułgaria. 150 lat od rozpoczęcia Misji Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Bułgarii”. Inicjatorem tej konferencji był ambasador RP w Bułgarii, p. Leszek Hensel, któremu udało się pozyskać dla tego projektu prof. Ilię Todewa, dyrektora Instytutu Historii Bułgarskiej Akademii Nauk. Trzecim współorganizatorem konferencji było nasze Zgromadzenie. W konferencji swoje referaty przedstawiło jedenastu prelegentów. Siedmioro z nich reprezentowało środowiska bułgarskie: Instytut Historii Bułgarskiej Akademii Nauk, Instytut Bałkański Bułgarskiej Akademii Nauk, Bibliotekę Narodową im. św. Cyryla i Metodego oraz Bułgarskie Archiwum Historyczne). Czworo prelegentów reprezentowało środowiska polskie: prof. Lilla Moroz-Grzelak – Instytut Slawistyki PAN, dr Wojciech Jóźwiak – Instytut Filologii Słowiańskiej UAM, o. prof. Stefan Koperek CR i o. Lucjan Bartkowiak CR. Pan Ambasador zauważył, że w ciągu trwania konferencji przewinęło się przez salę ponad 100 osób, co na bułgarskie realia i traktowany temat uznał za duży sukces. Cały czas był obecny abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii, jak też bp Christo Projkow, egzarcha unicki. Z Rzymu przybył Ojciec Generał, a z Krakowa Ojciec Prowincjał, wraz z Ojcem Wojciechem Faronem i kl. Tomaszem Koperkiem. Byli oczywiście obecni nasi trzej „Muszkieterowie bułgarscy’: o. Roman Kotewicz, o. Jacek Wójcik i o. Michał Szlachciak. Naszym Współbraciom udało się znaleźć środki na wydrukowanie wspomnień ks. Kupena Michałowa o pracy zmartwychwstańców w Małko Tyrnowo, a prezentacji tej książki dokonał o. Roman Kotewicz, archimandryta. Ojciec prof. Stefan Koperek, z kolei, przywiózł ze sobą najnowszą książkę zawierającą „Rekolekcje ze św. Janem Złotoustym”, która – póki co – ukazała się po polsku, ale docelowo będzie dostępna również w wersji bułgarskiej.
Niemcy: zachęta biskupów niemieckich do wypełnienia ankiety Papieża Franciszka:
Niemieccy biskupi zachęcają wiernych do wypełniania tzw. „ankiety Papieża Franciszka”, czyli kwestionariusza wysłanego do episkopatów na całym świecie. Ankieta wpisuje się w przygotowania do przyszłorocznego Synodu Biskupów o duszpasterstwie małżeństwa i rodziny. Zawiera 39 pytań ujętych w dziewięć grup tematycznych. W wielu niemieckich diecezjach wierni mogą ją wypełnić i przesłać swojemu biskupowi w terminie do Pierwszej Niedzieli Adwentu. Pierwszym ordynariuszem, który zdecydował się na bezpośrednie zapytanie swoich wiernych był arcybiskup Hamburga Werner Thissen. „Papież Franciszek chce znać Waszą opinię” – napisał w specjalnym liście duszpasterskim. Ankietę skierował do wszystkich proboszczów i gremiów diecezjalnych z wyraźną prośbą przekazania jej wszystkim wiernym. W diecezjach Osnabrück i berlińskiej wierni mogą odpowiadać na pytania o rodzinie bezpośrednio listownie, mailem lub faksem, a diecezja Trier uruchomiła specjalną stronę internetową z komentarzami, całym kwestionariuszem i możliwością wypełnienia go. Z kolei ordynariusze Essen, Münster, Aachen, Moguncji, Monachium i Kolonii przesłali ankietę do odpowiednich gremiów diecezjalnych z prośbą o „przysłuchanie się wiernym”. W większości diecezji wierni ankietę można wypełniać do Pierwszej Niedzieli Adwentu. Później, po odpowiednim opracowaniu, ordynariusze prześlą ją do Watykanu. Długoletni doradca pastoralny niemieckiego episkopatu o. Manfred Entrich OP stwierdził, że ankieta jest sygnałem dla wiernych, iż Papież chce z nimi rozmawiać. Ma ona także element pedagogiczny. W wywiadzie dla portalu katholisch.de o. Entrich powiedział, że „wiele osób nie wie, co Kościół mówi o płciowości. Nie wystarczy wiedzieć, że zabrania on prezerwatywy”. Wierni powinni się dowiedzieć, jaka jest nauka Kościoła o małżeństwie i rodzinie i „dlaczego czasem coś, co wydaje się trudne, z natury rzeczy jest dobre”– stwierdził dominikanin. (rv)
Kraków – Łobzowska: remont dachu w naszym kościele:
We wrześniu i październiku udało się zrealizować projekt wymiany pokrycia dachu w naszym kościele przy Łobzowskiej 10 w Krakowie. Dach został pokryty – zgodnie z wytycznymi Urzędu Konserwatora Zabytków – blachą cynkowo-tytanową, łącznie ze śniegołapami. Przy okazji zostały wymienione rynny od „kwadratu”, a ponadto blacha została przygotowana pod planowane ocieplenie i odnowienie elewacji kościoła. Niestety, w trakcie prac remontowych, okazało się, że wieżyczka na kościele wymaga osobnego potraktowania i tym razem nie dało się tego zrobić. Trzeba bowiem zamówić dźwig i zdjąć ją z dachu, by na ziemi wykonać prace ciesielsko-murarsko-blacharskie i następnie wtransportować wieżyczkę na swoje miejsce. Łączny koszt wykonanych prac wyniósł: 163.373,39 złotych (94.032,39 – materiały, 52.644,00 – robocizna, 10.760,00 – opłaty do Miasta Krakowa za zajęcie chodnika i pasa jezdni, 6.027,00 – opłaty za projekt zmiany organizacji ruchu i wynajem barierek ochronnych).