listopad 2024
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

CIEKAWOSTKI Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Papież do włoskich biskupów: dbajmy o naszą miłość, inaczej staniemy się urzędnikami

Rzym: o przywództwie w życiu zakonnym

Do prorockiej obecności na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych zachęcają zakonników ich przełożeni generalni

Papież do włoskich biskupów: dbajmy o naszą miłość, inaczej staniemy się urzędnikami
23 maja wieczorem Papież spotkał się w bazylice watykańskiej z Episkopatem Włoch. Z okazji Roku Wiary biskupi chcieli odnowić wyznanie wiary. Papież przyłączył się do tej inicjatywy. Przygotował dla biskupów rozważanie. Przypomniał im pytanie o miłość, które Zmartwychwstały Chrystus postawił Piotrowi. Miłość jest bowiem warunkiem bycia pasterzem, a nie jest ona czymś oczywistym. Jeśli miłości się nie ożywia, to słabnie i gaśnie. Dlatego właśnie Paweł Apostoł wzywał pasterzy do czujności – mówił Ojciec Święty. „Dobrze wiemy, że brak czujności sprawia, że pasterz staje się letni, roztargniony, niedbały czy wręcz nieuporządkowany – powiedział Papież. – Zwodzi go perspektywa kariery, czar pieniędzy i kompromisy z duchem świata. Ogarnia go lenistwo i staje się funkcjonariuszem, duchownym z urzędu. Troszczy się bardziej o siebie, o organizację, struktury niż o prawdziwe dobro Ludu Bożego. I pojawia się wówczas, tak jak w wypadku Apostoła Piotra, niebezpieczeństwo zaparcia się Pana, nawet jeśli formalnie występuje się i przemawia w Jego imieniu. Przysłania się wówczas świętość Kościoła hierarchicznego – Matki, czyni się go bardziej jałowym”. Papież przyznał, że to rozliczanie z miłości może zasmucić czy budzić wręcz zniechęcenie, frustrację, a nawet niedowiarstwo. Nie o to chodzi jednak Jezusowi. Z takich odczuć może owszem korzystać nasz Nieprzyjaciel, Diabeł – dodał Ojciec Święty, przypominając, że Jezus nie upokarza, lecz z czułością pociesza i pobudza do ufności. Franciszek zachęcił włoskich biskupów, aby byli szli zawsze pośród swego ludu, a nawet na jego końcu, z ostatnimi. W sposób szczególny zaś powinni się troszczyć o swych kapłanów. Przede wszystkim dla nich nasze serce, nasza dłoń i nasze drzwi powinny być zawsze otwarte – powiedział Ojciec Święty. Po wyznaniu wiary Papież zawierzył biskupów opiece Maryi. „Matko piękna, przebudź nas ze snu lenistwa, małostkowości i defetyzmu. Przyoblecz pasterzy we współczucie, które jednoczy i integruje, a odkryjemy radość Kościoła służącego, pokornego i braterskiego” – modlił się Franciszek. Natomiast na początku spotkania, odpowiadając spontanicznie na powitanie kard. Angelo Bagnasco, Papież przypomniał biskupom o potrzebie zmniejszenia liczby diecezji we Włoszech. Zaznaczył, że jest ich za dużo i poprosił, aby biskupi porozumieli się w tej sprawie w ramach działającej w episkopacie komisji. Jest to wasza sprawa – konkludował Ojciec Święty. (rv)

Rzym: o przywództwie w życiu zakonnym
Kwestia przywództwa w życiu zakonnym znalazła się w centrum obrad Unii Przełożonych Generalnych męskich zakonów i zgromadzeń. Trwające w Rzymie zebranie odbywa się w nowej atmosferze, nie tylko ze względu na wybór Papieża Franciszka, ale i zmiany, jakie zaszły we władzach Unii. Zarówno ustępujący przewodniczący abp Rodríguez Carballo, jak i nowy o. Nicolás podkreślili konieczność większego zaangażowania życia konsekrowanego w odnowę duchową, a zarazem w dawanie bardziej wyrazistego świadectwa Ewangelii. Przypomnieli jednocześnie, że „już robi się wiele dobrych rzeczy, ale można by zrobić wiele więcej dzięki ściślejszej współpracy”. Jako platformę takiej wymiany doświadczeń wskazano m.in. prowadzenie przez zakony 19 rzymskich uczelni. Wskazano też, że większej współpracy w najbliższych latach wymagać będzie proces restrukturyzacji zgromadzeń zakonnych. (rv)

Do prorockiej obecności na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych zachęcają zakonników ich przełożeni generalni
„Na naszym spotkaniu wyrażono przekonanie, że Duch Święty prowadzi dziś Kościół nowymi drogami, by wrócił do tego, co istotne – czytamy w dokumencie końcowym zakończonego w Rzymie zebrania Unii Przełożonych Generalnych męskich zakonów i zgromadzeń. – Żyjemy w czasach kryzysu, ale też nadziei; w czasach złożonych i wymagających rozeznania” – piszą zakonni generałowie. Zwracają uwagę, że nie chodzi tu tylko o kryzys cywilizacji i wzorców, ale też relacji: „Wszystkie środowiska odczuwają potrzebę prawdziwego spotkania i komunii. Jeśli życie konsekrowane jest prorockim znakiem, to dziś wiąże się to z odwołaniem do tego, co istotne dla wiary; z wezwaniem, by Kościół był uboższy, bardziej służył, lepiej potrafił być obecny na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych”. Te ostatnie słowa wyraźnie nawiązują do tego, co często powtarza Papież Franciszek. Generałowie zakonów przypomnieli stojące przed nimi wyzwania. Wskazali m.in. na potrzebę tworzenia wspólnot międzynarodowych, które byłyby prorockimi znakami w dzisiejszym świecie. Zwrócili też uwagę na znaczenie, jakie ma internet. Należy on dziś integralnie do sposobu życia osobistego i społecznego. Nie jest czymś „obok” życia, ale warunkiem i sposobem bycia, którym się żyje. Dlatego każdy przełożony generalny powinien sprzyjać właściwemu nastawieniu do „świata cyfrowego”, znać jego aspekty pozytywne, ale też wiążące się z nim niebezpieczeństwa. Musi się liczyć z tym, że kandydaci do życia konsekrowanego przychodzą z wiedzą i relacjami, które są obecne w internecie. Trzeba im pomóc we właściwym ich rozeznaniu i selekcji, a także w wykorzystywaniu internetu w celach duszpasterskich – podkreślono na zebraniu Unii Przełożonych Generalnych. (rv)