maj 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Spotkanie formacyjne - kwiecień 2017

 

P R Z Y J Ę C I E   W O L I   B O Ż E J

 

Flp 2,3 – 11; 2 Kor 12,7 – 10

KKK 519 - 521

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Robert przyzwyczaił się do tego, że mógł mieć wszystko, co zechciał. Ciężką pracą zdobył wysoką pozycję w pracy, był podziwiany w swoim środowisku. „Osiągnął sukces”. Mógł sobie pozwolić na rzeczy najlepszej jakości, zapewnić rodzinie najwyższy poziom życia. Życie to zmieniło się, gdy Robertowi urodziła się córka, Hania.

 

Robert i jego zona, zauważyli, że Hania jest poważnie chora. Po badaniach okazało się, że nawet najlepsi lekarze i najlepsze szpitale nie mogą nic pomóc. Przez dziesięć lat Robert otaczał córkę najserdeczniejsza miłością i opieką, nieustannie się za nią modląc. Dbał o każdą jej potrzebę, Hania schła w oczach, aż odeszła do Pana.

 

Nic, co Robert czynił dla córki, nie zapobiegło jej powolnej śmierci z wycieńczenia. Cała władza, pieniądze, cały prestiż świata nie mógłby tego zmienić. Jednak Robert w swej „słabości” umiał dać Hani to, czego najbardziej potrzebowała – być kochającym, troskliwym ojcem, który zawsze był dla niej i nigdy jej nie opuścił, w żadnej potrzebie.

 

1.     Przypomnij sobie sytuację, w której polegałeś na własnej mądrości, władzy czy pozycji, by utrzymać jakieś sprawy czy wydarzenia pod kontrolą. A teraz przypomnij sobie sytuację, która była poza twoją kontrolą. Czy umiałeś przetrwać z powodzeniem sytuację, w której nie miałeś wpływu na ludzi i wydarzenia?

 

2.     Zastanów się nad swoimi lękami przed „wymknięciem się spraw spod kontroli”. Jak twoja relacja z Panem Jezusem może  pomóc ci w obliczu tych lęków?

 

3.     Pokora i posłuszeństwo Pana Jezusa sprawiły, że stał się sługą, że stał się człowiekiem i umarł na Krzyżu. Co to dla ciebie oznacza?

 

4.     Jak godzisz wzór wskazany przez Jezusa z oczekiwaniami rodzin czy społeczeństwa?

 

5.     Św. Paweł Apostoł był mądrym człowiekiem, wspaniałym mówcą i autorem. Jednak sam uważał własną dumę za przeszkodę w pracy apostolskiej. Na jakie ty napotykasz przeszkody, mogące utrudniać Bogu posługiwanie się tobą w pełni?

 

6.     Jaki „oścień dla ciała” Bóg dał tobie? Czy dla ciebie ten oścień jest brzemieniem, czy błogosławieństwem? I dlaczego?

 

7.     Co oznaczają dla ciebie słowa ”wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” ( 2 Kor 12,9 )? Czy trudno jest zrezygnować z kontroli nad sprawami wokół ciebie i „ pozwolić Bogu działać”?

 

---------------------------------------------------------

Plan działania:

 

ØW tym miesiącu zastanowię się nad tymi obszarami w moim życiu, gdzie pożądam władzy, prestiżu, lub nad którymi pragnę mieć kontrolę

 

ØWykonam spis tych dziedzin mojego życia, które wydaje mi się, że kontroluję,

 

ØPorozmawiam z małżonką lub bliskim przyjacielem o mojej skłonności do utrzymywania spraw pod kontrolą,

 

ØPoproszę Boga, by zesłał Ducha Świętego do pomocy w przezwyciężaniu przeze mnie pragnienia posiadania kontroli nad wydarzeniami.