CZĘŚĆ I / CZŁOWIEK I BÓG
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 10, luty 2015 06:51
SPOTKANIE 4/13
PISMO ŚWIĘTE (DAR SŁOWA SPISANEGO)
2 Tym 3,14-17; 2 P 1,19nn; Rz 12,1n
KKK 101 – 133
Jacek bardzo lubił słuchać czytań na Mszy Świętej, ale rzadko sam sięgał po Pismo Święte. Pojechał na weekendowe szkolenie dotyczące Biblii i wtedy Biblia stała się dla niego żywym Słowem Boga. Kupił sobie kieszonkowe wydanie Pisma Świętego i codziennie je czytał w czasie osobistej modlitwy. Po pewnym czasie odkrył, że fragmenty Pisma przemawiają do niego znacznie głębiej niż kiedyś.
Jacek zdał sobie sprawę, że codzienna lektura Pisma Świętego pomogła mu wzrosnąć w wierze, w dniu w którym jego żonę zabrano na salę operacyjną, gdzie miała przez cesarskie cięcie urodzić ich trzecie dziecko. Wiedział, że życie i zony i dziecka jest zagrożone, ale w czasie modlitwy zobaczył samego siebie z Jezusem w małej łódce na Morzu Galilejskim w czasie burzy (Mt 8, 23-27). Poczuł ukojenie, zrozumiał, że Pan posłużył się tym fragmentem, by zwrócić się do Niego osobiście, gdy przeżywał trudne chwile.
1. Opowiedz o trudnej sytuacji, jakiej doświadczasz w swoim życiu. Który fragment Pisma Świętego pomógłby ci lepiej sobie radzić z tym problemem?
2. Jaki jest twój ulubiony fragment Pisma Świętego? Dlaczego?
3. Jezus nauczając o prawdach wiary często posługiwał się przypowieściami. Które z opowieści zawartych w Ewangelii opowiadają o Bożym miłosierdziu i przebaczeniu? A które mówią o miłości Boga wobec grzeszników?
4. W Rz 12, 2 św. Paweł wzywa nas, byśmy nie brali wzoru z tego świata, ale „przemieniali się przez odnawianie umysłu.” W jaki sposób opieranie się na biblijnych prawdach może pomóc nam w odróżnieniu mądrości Bożej od światowej?
5. Opisz przypadek, w którym zrozumienie kontekstu historycznego i kulturowego opowiadania biblijnego pomogło ci lepiej zrozumieć znaczenie przekazu Słowa Bożego.
6. Pan Jezus przy wielu okazjach cytował Pismo Święte, również umierając na Krzyżu. W jaki sposób wynika z tego potrzeba, byśmy mieli Pismo wypisane w naszych sercach?
7. W jaki sposób żywa Tradycja Kościoła zapewnia prawowierność naszej interpretacji Pisma Świętego? (por. KKK 113)
Plan działania:
W tym miesiącu stanę się w większym stopniu człowiekiem Słowa, poprzez:
-nabycie, jeśli jeszcze nie mam, katolickiego Pisma Świętego, z którego będę codziennie korzystał w czasie modlitwy,
-lekturę i rozważanie czytań mszalnych na każdy dzień,
-inne