maj 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

CZĘŚĆ I / CZŁOWIEK I BÓG

 

SPOTKANIE 4/13

PISMO ŚWIĘTE (DAR SŁOWA SPISANEGO)

2 Tym 3,14-17; 2 P 1,19nn; Rz 12,1n

KKK 101 – 133

Jacek bardzo lubił słuchać czytań na Mszy Świętej, ale rzadko sam sięgał po Pismo Święte. Pojechał na weekendowe szkolenie dotyczące Biblii i wtedy Biblia stała się dla niego żywym Słowem Boga. Kupił sobie kieszonkowe wydanie Pisma Świętego i codziennie je czytał w czasie osobistej modlitwy. Po pewnym czasie odkrył, że fragmenty Pisma przemawiają do niego znacznie głębiej niż kiedyś.

 

            Jacek zdał sobie sprawę, że codzienna lektura Pisma Świętego pomogła mu wzrosnąć w wierze, w dniu w którym jego żonę zabrano na salę operacyjną, gdzie miała przez cesarskie cięcie urodzić ich trzecie dziecko. Wiedział, że życie i zony i dziecka jest zagrożone, ale w czasie modlitwy zobaczył samego siebie z Jezusem w małej łódce na Morzu Galilejskim w czasie burzy (Mt 8, 23-27). Poczuł ukojenie, zrozumiał, że Pan posłużył się tym fragmentem, by zwrócić się do Niego osobiście, gdy przeżywał trudne chwile.

 

1.     Opowiedz o trudnej sytuacji, jakiej doświadczasz w swoim życiu. Który fragment Pisma Świętego pomógłby ci lepiej sobie radzić z tym problemem?

 

2.     Jaki jest twój ulubiony fragment Pisma Świętego? Dlaczego?

 

3.     Jezus nauczając o prawdach wiary często posługiwał się przypowieściami. Które z opowieści zawartych w Ewangelii opowiadają o Bożym miłosierdziu i przebaczeniu? A które mówią o miłości Boga wobec grzeszników?

 

4.     W Rz 12, 2 św. Paweł wzywa nas, byśmy nie brali wzoru z tego świata, ale „przemieniali się przez odnawianie umysłu.” W jaki sposób opieranie się na biblijnych prawdach może pomóc nam w odróżnieniu mądrości Bożej od światowej?

 

5.     Opisz przypadek, w którym zrozumienie kontekstu historycznego i kulturowego opowiadania biblijnego pomogło ci lepiej zrozumieć znaczenie przekazu Słowa Bożego.

 

6.     Pan Jezus przy wielu okazjach cytował Pismo Święte, również umierając na Krzyżu. W jaki sposób wynika z tego potrzeba, byśmy mieli Pismo wypisane w naszych sercach?

 

7.     W jaki sposób żywa Tradycja Kościoła zapewnia prawowierność naszej interpretacji Pisma Świętego? (por. KKK 113)

 

 

 

Plan działania:

 

 

 

W tym miesiącu stanę się w większym stopniu człowiekiem Słowa, poprzez:

 

 

 

-nabycie, jeśli jeszcze nie mam, katolickiego Pisma Świętego, z którego będę codziennie korzystał w czasie modlitwy,

 

-lekturę i rozważanie czytań mszalnych na każdy dzień,

 

-inne