Wiadomości Zmartwychwstańcze
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 09, luty 2015 06:00
KALENDARIUM
MEDIA
Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
Dzień Życia Konsekrowanego
Życie konsekrowane: na co zwraca uwagę Franciszek?
UZDROWIENIE CHORYCH
---------------------------------------------------------------------------------
KALENDARIUM:
6 stycznia: 124. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego
2 lutego: Dzień Życia Konsekrowanego.
4 lutego: 166. rocznica urodzin Ojca Pawła Smolikowskiego.
17 lutego: 179. rocznica założenia naszego Zgromadzenia.
25 lutego: Konferencja naukowa p.t.: „Nie giąć wszystkiego pod jedną formę… Zmartwychwstańcy – ku duchowemu odrodzeniu społeczeństwa w 175. rocznicę śmierci Bogdana Jańskiego”.
26 lutego: 142. rocznica śmierci Ojca Hieronima Kajsiewicza.
MEDIA:
Link do felietonu ojca Adama Błyszcza na deonie:
http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,788,lzy-oprawcy-z-auschwitz.html
Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
Dzień Życia Konsekrowanego
Święto Ofiarowania Pańskiego podkreśla pierwszeństwo Boga w życiu i o tym przypominają nam osoby życia konsekrowanego – piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. 2 lutego Kościół obchodzi go już po raz dziewiętnasty. Ma on charakter szczególny, ponieważ przypada w ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka roku poświęconym życiu konsekrowanemu. Podczas Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego biskupi diecezjalni będą modlili się wraz z osobami życia konsekrowanego w ich intencji. Dzień wcześniej będzie można wysłuchać Mszy św. radiowej, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Kazimierz Gurda. „Jesteście z Kościoła i dla Kościoła” – mówił osobom zakonnym kard. Stefan Wyszyński. Te słowa powtarzają polscy biskupi w liście pasterskim przeznaczonym na tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego. Przypominają, że Prymas Tysiąclecia włączał życie konsekrowane w całość życia Kościoła, w tym w duszpasterstwo parafialne, co uniemożliwiało władzom komunistycznym ich marginalizację. Obok kard. Wyszyńskiego biskupi przytaczają też wypowiedzi Jana Pawła II i Ojca Świętego Franciszka. Pierwszy zwracał uwagę na świętość wielu zakonnic i zakonników, drugi mówił, że osoby życia konsekrowanego są prorokami, którzy poprzez autentycznie przeżywane śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, przepowiadają, jak będzie wyglądać Królestwo Boże. Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego wpisuje się w obchody trwającego pod hasłem „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” Roku Życia Konsekrowanego. Biskupi podkreślają, że choć stan życia konsekrowanego nie jest częścią hierarchicznej struktury Kościoła, to trudno go sobie wyobrazić bez osób konsekrowanych i ich charyzmatów. Zwracają też uwagę na życie wspólnotowe, jakie charakteryzuje większą część osób konsekrowanych, a które jest „szkołą komunii”. Chodzi tu nie tylko o jedność wewnątrz wspólnot zakonnych, ale i poza nimi, co ma wyraz m.in. w działalności domów rekolekcyjnych prowadzonych przez osoby konsekrowane, z których korzystają również świeccy. Za papieżem Franciszkiem polski Episkopat dostrzega również jedność życia konsekrowanego i rodzin. Biskupi zwracają uwagę na to, że doświadczenie zdrowych, opartych o żywą wiarę, relacji w rodzinie staje się później fundamentem dojrzałego życia konsekrowanego.
Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. Jan Paweł II. Jest to dzień pamięci o osobach, które ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Zakonnicy, zakonnice i inne osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych. Na całym świecie jest obecnie około 950 tysięcy osób konsekrowanych. W Polsce - około 35 tysięcy. Prawie 19 tysięcy to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Około 12 300 osób konsekrowanych to zakonnicy. W naszym kraju, w 83 klasztorach kontemplacyjnych, jest też 1320 mniszek. Oprócz tego mamy ponad 1200 osób zgromadzonych w instytutach świeckich. Ponad 430 osób należy zaś do indywidualnych form życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy. (www.episkopat.pl)
Życie konsekrowane: na co zwraca uwagę Franciszek?
Jak zwraca uwagę kard. João Braz de Aviz, ta forma powołania w Kościele jest wciąż aktualna i znajduje naśladowców także poza środowiskiem katolickim. Problemem pozostaje pewna niestałość w powołaniu: co roku wspólnoty zakonne porzuca trzy do czterech tysięcy osób. Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zaznacza, że na ponad milion żyjących osób konsekrowanych być może ta liczba nie wydaje się duża. Jednak sama tendencja jest niepokojąca. Mówił o tym również Ojciec Święty, zachęcając zakonników do zwrócenia większej uwagi na rozeznanie powołania, formację młodych pokoleń oraz rozwój osobowy człowieka. Mówi kard. Braz de Aviz: „Trzeba troski o rozeznanie i wybór: zbadania, czy są one autentyczne, czy też opierają się na innych motywacjach. Następnie Papież zwraca uwagę na doniosłość formacji. Chodzi o to, że nie powinna ona zatrzymywać się na pierwszym etapie, choćby i najbardziej intensywnym, jak nowicjat. To przecież tylko pewien moment. Tymczasem formacja powinna być rozumiana jako pewien stały proces, bo przecież formatorem jest nie tylko mistrz nowicjatu, ale i wspólnota, środowisko, społeczeństwo, środki przekazu. Dlatego formację trzeba rozpatrywać pod kątem stałego wpływu tych wszystkich czynników. Tu także formatorzy muszą podlegać formacji stałej, jako ktoś, kto ciągle szuka, niczym uczniowie Jezusa, śledząc z bliska charyzmat założyciela czy założycielki, a zarazem otwierając się na kulturę danego czasu. Natomiast trzecim punktem wskazanym przez Papieża jest tajemnica osoby. Tu jest czasem najtrudniej pojąć, dlaczego dana osoba przejawia pewne cechy po tak długim czasie i z taką intensywnością. Trzeba zatem umieć wsłuchać się także w ten wymiar i to z bliska” – powiedział kard. Braz de Aviz. (rv)
UZDROWIENIE CHORYCH - módl się za nami
Wspierajmy naszymi modlitwami potrzebujących:
Prośba o modlitwę nadesłana do Ojca Prowincjała, pani Zofii Miłuch, w intencji jej synka, Pawełka, chorego na postępujący zanik mięśni Duchenna. Klerycy CR od 3 lutego, prowadzą nowennę o cudowne uzdrowienie tego chłopca przez wstawiennictwo Sługi Bożego ojca Pawła Smolikowskiego, mając na uwadze bliską datę urodzin Sługi Bożego, jak też zbieżność imion. Ojciec Prowincjał zachęca do włączenia się w tę modlitwę błagalną od 3 do 11 lutego:
Wszechmogący wieczny Boże, w Trójcy Świętej Jedyny, wejrzyj na słabość naszą, a uciskający nas ciężar grzechów i nędz duchowych racz od nas oddalić. Błagamy Cię przez wstawiennictwo pokornego Twego Sługi Ojca Pawła o miłosierdzie i łaskę zdrowia dla Pawełka. Niech otoczy nas Twoja przemożna opieka, abyśmy przez wysłuchanie próśb naszych poznali lepiej Twoją dla nas miłość i miłosierdzie, i odtąd z większą jeszcze wdzięcznością wielbili Ciebie Ojca naszego teraz i na wieki wieków. Amen.
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu
Od minionego czwartku w szpitalu przebywa pan Piotr Franciok, Tato ojca Jana Francioka, pracującego w Brazylii.
W zeszły czwartek, w Chicago, o. Gene Szarek, prowincjał Prowincji USA, został poddany operacji usunięcia nowotworu pęcherza moczowego.
Pamiętajmy o tych intencjach w naszych modlitwach.
Uzdrowienie chorych – módl się za nami!