sierpień 2022
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Moje świętowanie

Życząc Ojcu Tadeuszowi kolejnych, dalszych, pełnych radości owoców Zmartwychwstania, publikujemy na prośbę naszego Moderatora tekst - formę sprawozdania z lat pracy dla nas. Wspierajmy modlitwą Ojca, jego pracę, jego życie!

Dzisiaj 21.stycznia 2017 r. czyli rozpoczynam kolejny VI już rok prowadzenia Wspólnoty Braci Zewnętrznych w naszej Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.

Co się od tamtego czasu zmieniło w naszych wspólnotach?
To już każdy będzie musiał sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Od tamtego czasu powstało kilka nowych wspólnot.

Jak te wspólnoty wpisały się w krajobraz Braci Zewnętrznych?
Oto one.

Kraków Wola Duchacka – jest to najmniejsza wspólnota pod względem ilości osób, bo tylko 4. Ale jest nadzieja na wzrost. Są kandydaci, a O. Grzegorz bardzo się stara, aby wspólnota była rzeczywiście wspólnotą. Wspólnota bardzo zaangażowana w prace na rzecz parafii. Wspólnota powstała 2.października 2011 r.

Złocieniec – bardzo żywotna wspólnota. Powstała 17.lutego 2012 r. i ma wswoich szeregach 16 osób i kilku kandydatów. Bardzo zaangażowani w różne prace na rzecz parafii, ale też wspólnota bardzo rozmodlona. Myślę, że ma szanse być bardzo dobrą wspólnotą. Moderatorem tej wspólnoty jest O. Wiesław, bardzo zaangażowany w prace na rzecz wspólnot w życiu parafii.

Kraków CR – 2 braci z tej wspólnoty od początku jej zaistnienia czyli od 22.kwietnia 2012 roku. Jeden z nich pojawia się czasem w Bytomiu na RDS i na miesięcznych spotkaniach formacyjnych. Drugi studiujący w Warszawie – właściwie nie mamy kontaktu z nim. Ojciec moderator Zbyszek obiecał, że nowi następcy będą. Zobaczymy!

Wierzchowo Pom. – 4 braci złożyło swoje przyrzeczenia na ręce moderatora prowincjalnego 21.lutego 2016 roku. Myślę, że ta wspólnota ma szanse na rozwój bo ma nowych kandydatów. Wspólnota zaangażowana na rzecz parafii, ale też jak trzeba potrafiąca się modlić tak po męsku. Nowy moderator O. Darek na pewno weźmie ich pod swoje skrzydła i będą się naprawdę rozwijać.

To cztery nowe wspólnoty z dwunastu w prowincji. W prowincji mamy następujące wspólnoty:

Region POMORZE: Gdańsk ( 6 ), Kościerzyna ( 17 ) i Krokowa ( 43 ) – 66

Region POMORZE ZACHODNIE: Wierzchowo ( 4 ) i Złocieniec ( 16 ) - 20

Region WIELKOPOLSKA: Poznań K. ( 14 ) i Poznań W. ( 22 ) - 36

Region MAZOWSZE: Radziwiłłów Maz. ( 7 ) i Warszawa ( 32 ) - 39

Region MAŁOPOLSKA / ŚLĄSK: Bytom ( 9 ), Kraków CR ( 2 ) i Kraków WD ( 4 ) - 15.

Trzeba dopowiedzieć, że właściwie 2 wspólnoty pozbierały się na nowo to Bytom i Poznań W. W Bytomiu właściwie był tylko jeden brat i właściwie od złożenia przyrzeczenia przez brata Witka wszystko w Bytomiu się zaczęło na nowo. Powrócili ci którzy kiedyś składali swoje przyrzeczenia no i nowi wstępują w ich szeregi. Myślę, że będzie to bardzo dobra wspólnota. Kochająca Braci Zewnętrznych, zawsze na rekolekcjach, zaangażowani w RDS i przy pracach parafialnych. Ich moderatorem jest proboszcz i przełożony O. Maciej. I Poznań W. – bardzo młoda wspólnota. Właściwie w tej chwili zaczynają na nowo wszystko. Bardzo zaangażowana w różne prace przy kościele parafialnym, RDS-y, rekolekcje roczne. Mam nadzieję, że będą nowi kandydaci. Nowy moderator O. Stanisław na pewno doda im nowego ducha.

Na mapie naszej prowincji mamy jeszcze białe plamy gdy chodzi o Braci Zewnętrznych, to Sulisławice, Mszana Górna, Sosnowiec i Prądnik Korzkiewski. Mam nadzieję, że niedługo również te białe plamy się zapełnią. A tymczasem starajmy się żyć charyzmatem Zmartwychwstańczym na co dzień.

Bogu niech będą dzięki za każdego brata w naszych małych wspólnotach. Za jego obecność pośród nas, za jego pomoc wszelaką i za jego zaangażowanie.

Panie Zmartwychwstały, doprowadź nas do chwały Twego zmartwychwstania.